Řekli o knize

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA,
ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Milé čtenářky, milí čtenáři, dostává se Vám do rukou mimořádná publikace. Publikace, která Vás provede a pomůže Vám v nejkrásnějším období lidského života. Problém je v tom, že přirozená schopnost člověka rozmnožovat se, se v průběhu lidských dějin vyvíjí a mění a mnoho párů potřebuje i s touto přirozeností pomoci. Lidské plémě je díky vyspělým technologiím schopno postarat se i o velmi malinké lidské bytosti, ale co je nejdůležitější, tuto schopnost musí v sobě najít ti nejbližší, tedy rodiče. Právě v tom „jak na to“ Vám pomůže tato kniha. Blahopřeji autorům i Vám, protože je psána velmi čtivým a pro laiky naprosto srozumitelným jazykem. Není se čeho obávat...

Prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA,
přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze
a předseda ČLS JEP

Péče o nedonošené děti je krásným kouskem medicíny, na kterém je hezké to, že většinou vše velmi dobře dopadne. Publikace docentky Laury Janáčkové a primáře Lumíra Kantora vlídnou formou motivuje k péči o rodinu, což dítě nejvíce potřebuje.

Prof. MUDr. Richard Plavka, CSc.,
primář neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze

Ročně se narodí v České republice více než 8 tisíc dětí předčasně. Tento „laskavý průvodce“ pomáhá citlivou formou maminkám i tatínkům k lepší orientaci ve zcela nevšední a neočekávané životní situaci, jako je předčasný porod a narození nezralého dítěte. V příslovích je skrytá moudrost mnoha minulých generací. Jedno říká: „Dobrá rada nad zlato.“ Tento citlivý průvodce poskytuje celou řadu nad zlato cenných rad, jak si udržet vnitřní integritu a být co nejprospěšnější svému předčasně narozenému dítěti. Věřím, že si tato kniha velmi rychle najde svoji cestu k cílovému čtenáři, což bude přínosné jak pro děti samotné, tak pro celé jejich rodiny, ale i ošetřující personál.

Autorům za to patří velký dík!

Maminka maličkého miminka

Knihu jsem přečetla velmi rychle, jak mě zaujala. Během těhotenství jsem přečetla spousty knížek, které kupodivu končily porodem :-). Jen okrajově v nich byla zmíněna možnost komplikací a předčasného porodu. A péče o nezralé miminko není popsaná snad nikde.

Jak ve své knize zmiňujete, na tuto eventualitu se jen těžko dá připravit a navíc se člověk vždy snaží myslet pozitivně a možnost komplikací si nepřipouští, o to víc je pak možná zaskočen. I já jsem po předčasném porodu hledala chybu u sebe a jsem velmi vděčná, že ve vaší knize je i pohled maminky, se kterým jsem se mohla ztotožnit. Málo se, podle mě, mluví o tom, co maminka skutečně prožívá, že pod vlivem hormonů se jí v hlavě rojí různé myšlenky a možnosti vývoje miminka, které nejsou vždy pozitivní - snadno se tento přístup doporučuje, ale hůř se myšlenky pozitivním směrem udrží.

I když se mi kniha dostala do ruky poté, co už je Honzík 2 měsíce hospitalizován, tak mi kapitoly o tom, jak oddělení JIRP funguje osvětlily to, co si člověk z provozu neuvědomí (např. organizační strukturu). Pomohla mi i kapitola o přípravě na odchod z nemocnice. Ač se tu o nás skvěle staráte, těším se, až budeme doma a teď mám před sebou konkrétní věci, které se musí Honzík a já naučit a na co se člověk musí doma připravit. Hlavně tatínka to trochu zaskočilo, neuvědomil si, že bude potřeba tolik rehabilitace a návštěv lékařů, protože doma již jedno zdravé dítě má a měl představu, že propuštěním domů, už vše bude probíhat „normálně“ jak s miminkem narozeným v termínu.

Navzdory doporučení jsem začala číst i kapitolu Když malý bojovník odejde. Přiznám se, že jsem jí přes slzy nedočetla do konce. Také jsem zevrubně nečetla všechny meditační techniky, sama mám již nějaké fungující postupy zažité.

Když to shrnu: kniha mi přijde velice užitečná, téměř všechny kapitoly člověk zažije na vlastní kůži a při čtení má možnost utřídit si emoce a myšlenky, které prožil. Připraví vás i na to, co vás v následujících týdnech a měsících čeká. Navíc je přehledně graficky zpracovaná.

 

Vydává:

Grifart spol. s r.o., Haasova 37a, 616 00 Brno

tel.: 514 247 334, e-mail: grifart@grifart.cz, www.grifart.cz